Władze fundacji, historia fundacji, działalność i statut
Szczególnym obszarem zainteresowania Fundacji jest rozwój terapii rodzin w Polsce.
Przewodniczącą Rady Fundacji była od 1991 r. do 2009 r. prof. dr hab. n. med. Maria Orwid. Po śmierci Pani Profesor postanowiliśmy uczcić Jej pamięć poprzez nadanie Fundacji Jej imienia.
Przewodnicząca Rady:
Członkowie Rady:
Dyrektor:
Vice Dyrektor:
Sekretarz:
Członkowie:
Przewodnicząca:
Skład Rady:
Dyrektor Zarządu Fundacji:
Przewodnicząca:
Skład rady:
Dyrektor Zarządu Fundacji:
Jednym z celów działania Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii jest dbałość o podnoszenie usług psychoterapeutycznych. W ramach tej działalności od początku istnienia Fundacji organizowane były we współpracy z Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum UJ różnorodne konferencje szkoleniowe z zakresu psychoterapii.
W tych wydarzeniach brali udział zagraniczni goście z renomowanych światowych instytucji zajmujących się psychoterapią, m.in. z:
W szkoleniach brali zawsze udział krajowi psychoterapeuci – głównie lekarze psychiatrzy i psychologowie, jak również osoby o innej profesji (pedagodzy, asystenci socjalni, socjologowie), zainteresowani tą problematyką.
Szkolenia te prowadzone były m.in. przez:
Dla upamiętnienia 10. rocznicy śmierci Profesor Marii Orwid – 9 lutego 2019 r. w Krakowie odbyła się Konferencja Naukowa „Problemy etyczne w psychoterapii”, organizowana przez Fundację we współpracy z Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ.
Referaty wygłosili:
Kolejna konferencja organizowana we współpracy z Krakowską Fundacją Psychoterapii i Rozwoju Dom Terapii: „Psychoterapia młodzieży – nowe wyzwania” odbyła się 28-29 maja 2022 r. w Krakowie.
6-7 kwietnia 2024 r. odbędzie się Konferencja „Tajemnice w psychoterapii” również organizowana we współpracy z Krakowską Fundacją Psychoterapii i Rozwoju Dom Terapii.
Więcej na temat konferencji szkoleniowych można dowiedzieć się na stronie poświęconej tej tematyce.
W ramach działalności Fundacji od 1992 roku do roku 2022 organizowane były również dwuipółletnie kursy podyplomowe „Systemowe rozumienie rodziny; podejście systemowe w terapii rodzin”, przeznaczone dla lekarzy, psychologów, pedagogów oraz dla studentów ostatnich lat medycyny i psychologii. Kierownikiem naukowym kursu była prof. dr hab. n. hum. Barbara Józefik, a konsultantem była prof. dr hab. n. med. Maria Orwid. Kurs był atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jako szkolenie doskonalące zawodowo.
Szkolenia te były prowadzone w Krakowie i na terenie całego kraju (m.in. w Toruniu, Lublinie, Radomiu, Nowym Sączu, Katowicach, Bielsko-Białej, Tychach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Sopocie).
Organizacją szkoleń zajmowała się mgr Małgorzata Wolska (e-mail: malgo.wolska@gmail.com).
Aktualnie – od 2020 r. prowadzone są następujące szkolenia:
Ważnym celem działalności Fundacji określonym w jej statucie jest również udzielanie stypendiów. W ten sposób chcemy pomagać osobom szkolącym się w zakresie psychoterapii, podnoszącym swoje kwalifikacje zawodowe i umiejętności terapeutyczne.
Statut jest dostępny na tej stronie, lub można go pobrać w postaci pliku pdf korzystając z przycisku poniżej